Jako doma v roce 2022:

Rok tlaku, nejistoty i radosti

Letopočet 2022 byl pro Jako doma jubilejní – na jaře jsme oslavili desátý rok existence. Nechybělo málo, aby to zaskočilo i nás. Už deset let podporujeme ženy bez domova a v nouzi a pomáháme jim řešit složité životní situace, hledat práci, bydlení i vlastní hlas! Máme za sebou deset let osvěty a kampaní. Deset let budujeme komunitu žen s bydlením a bez něj. 

Za tu dobu se nám – věříme – podařilo získat si mezi Pražankami a Pražany, u odborné veřejnosti, institucí a mezi sociálními službami dobré jméno. Posunuli jsme se od osvěty a kampaní více k přímé práci a podpoře a zažili spoustu nových začátků a změn. Cesty na podporu žen bez domova neustále nově hledáme a vylepšujeme. Velkou radost nám udělalo udělení Ceny Františky Plamínkové od brněnského kolektivu Sdruženy.

Oslava 10 let Jako doma

Pro nás i naše podporovatelky a podporovatele jsme na oslavu desátého výročí 8. dubna uspořádali večírek v Kampusu v Hybernské. Odstartovaly ho přímo ženy “minikonferencí” – zahajovacím kolečkem povídání o čtyřech hlavních okruzích naší práce z pohledu žen samotných: denním komunitním centru Jako doma na Palmovce, sociálním bistru Jídelna Kuchařek bez domova, terénním programu zabydlování v sociálních bytech a sociální práci na humanitárním hotelu, který se loni přerodil v městskou ubytovnu. Za její pokračování bylo třeba bojovat a jsme rádi, že se to podařilo.

Koncertem nás podpořily kapela Tábor a Zdivočelí koně (Monika Načeva a David Kabzan). Naše ženy spoluuspořádaly módní přehlídku, na dobročinné dražbě se vyvolávala umělecká díla a designové kousky, zazněl rap Kuchařky Jany a taneční set DJ Johany. Vystavovali jsme plakáty a fotografie z historie a ženy se na prodejnách stáncích pochlubily svými výrobky. 

Válka na Ukrajině

Rok 2022 přinesl nejen nám velkou zkoušku. Od konce loňského února všichni pociťujeme velké změny a tlak, který způsobila agrese a invaze Ruska na Ukrajinu. Vzedmula se velká celospolečenská nejistota, ale i největší vlna solidarity za dobu existence samotného českého státu. Na mnoho lidí dopadlo zvyšování cen a energií a zátěž spojená s podporou ukrajinských občanů prchajících přes hranice. 

Přehlcení úřadů a jejich zaměstnankyň mělo za následek zdržení výplaty dávek hmotné nouze a státní sociální podpory. Potravinová pomoc byla vyčerpána a nedostatek potravin nás koncem roku donutil omezit distribuci potravinových balíků. S tím bohužel sešel konec velkého grantu z Operačního programu Praha, který dosud financoval provoz komunitního centra. 

V situaci vyčerpání občanského sektoru pomocí Ukrajině jsme tedy museli dorovnávat rozpočet na pokračující fungování centra. Nakonec se od firemních i jednotlivých dárců a za pomoci více než desítky benefičních akcí podařilo shromáždit neuvěřitelných 530 000 Kč. Jsme moc vděční všem, kdo se do sbírky a podpory zapojili. Po provozní pauze na nové nastavení procesů jsme s podporou Hlavního města Prahy od ledna otevřeli komunitní centrum jako oficiálně registrovanou službu, od čehož si slibujeme větší finanční stabilitu. Zároveň však pozorujeme, že stát nezvládá pomoci všem, na které krize těžce dopadá, a ve vzduchu stále visí hrozba škrtů v sociální oblasti. 

Různé cesty podpory znevýhodněných žen

Na podzim 2022 jsme završili projekt „Ženy bez domova učí, jak pracovat s traumatem“. V rámci něj peer pracovnice a další pracovnice komunitního centra připravovaly vzdělávací workshopy pro zaměstnance úřadů, neziskové organizace a instituce. Školení pomáhá zohledňovat komplexní trauma, kterým si lidé v sociální nouzi většinově prošli, a zabraňovat jejich vyloučení a retraumatizaci. Pro zájemce jsme vydali volně stažitelnou příručku

Z důvodu dlouhodobě neudržitelné finanční situace v září sociální bistro omezilo provoz. Soustředíme se na cateringy a hledáme lukrativnější prostor, kde chceme otevřít veganské lahůdkářství. Kuchařky připravily 60 cateringů, vařily na třech velkých svatbách, pro seniory a seniorky v nouzi i polévky na setkávání ukrajinských žen v kavárně Javánka. Zpracovali jsme na tisíc tun potravinových přebytků a s naší prací seznámily návštěvníky přednášky Gábora Matého. 

Tým zabydlování podporoval ženy, které měly nebo mají dluhy na bydlení, a to i z důvodu pozdně vyplacených dávek sociální pomoci od úřadu práce. Ve spolupráci s nadačními fondy a vlastním rozpočtem organizace se všechny podařilo udržet v samostatném bydlení. Výše zmíněný humanitární hotel z dob covidu se na konci června přerodil v městskou ubytovnu pro ženy na Neklanově a my jsme s naším týmem sociální práce stále u toho.

Bez setkávání to není ono

Protože naše práce je náročná, nikdy nekončí a je zřídka korunovaná výraznými úspěchy, o to víc se soustředíme na to, aby nám dávala smysl i jako cesta a způsob života. Velkým krokem pro nás bylo zahájení celoorganizačního procesu dehierarchizace – přechodu na sebeřízení ve spolupráci s organizací NaZemi. Jde o demokratické a kolektivní fungování “zdola”, které nám pomohlo i ztransparentnit procesy, propojit týmy a dodat motivaci a novou radost ze spolupráce.

V neposlední řadě jsme spolu trávili čas. Zahrada komunitního centra byla prostorem setkávání s místní komunitou i širší veřejností (od veřejných brigád, koncertu kapely Severní nástupiště, prohlídky centra pro zdejší a zahraniční studenty, oslavy Mikuláše, Vánoc a otevřených dveří pro veřejnost). Komunitní centrum vyrazilo v létě na výlet se ženami bez domova na krásnou Vysočinu. Se ženami ze zabydlování jsme vyjeli na vánoční výlet na Karlštejn. Připomněli jsme si i památku 6 žen, které nás loni i kvůli laxnímu příštupu úřadů bohužel opustily navždy. 

Jsme moc vděční za komunitu, která se kolem Jako doma spontánně rodí. Moc si vážíme přispění lidí, kteří darovali klientkám matrace, pračky a ledničky, mobilní telefony, vánoční dárky kuchařkám a pomáhali zajišťovat a zdobit psanými vzkazy vánoční balíčky. 

Až do konce března stále můžete podpořit zimní provoz centra certifikátem na Teplo, světlo, sprchy a aktivity pro ženy bez domova. Budeme i rádi, když se stanete pravidelnými dárci Jídelny Kuchařek bez domova a pomůžete nám zaměstnávat ženy, které by jinde šanci postavit se na vlastní nohy nedostaly. Vše najdete pod organizací Jako doma na portálu Darujme

Děkujeme a těšíme se na další společně strávený rok!