Propojování majitelů*ek bytů s osobami v bytové nouzi

Od srpna 2021 se snažíme propojovat sociálně citlivé majitele*ky menších bytů v Praze a ženy, které pobývají během pandemie onemocnění covidu 19 v humanitárním ubytování – tzv. hotely. Ideálním výsledkem spolupráce je uzavření nájemní smlouvy, díky které získají ženy vyhovující bydlení.

Pronájem bytu ženám pomáhá v jejich mnohdy složité životní situaci. Získávají bezpečný prostor pro to, aby mohly řešit své potíže a soustředit se na stabilizaci i kroky do budoucna. Majitel*ka získává nájemnici, která má kolem sebe síť pečujících a podporujících osob, připravených pomáhat a vybavených zkušenostmi s řešením široké škály situací, od pocitů osamění přes vybavování bytu až po případnou asistenci při hledání nové práce atd.

Jde o ženy dlouhodobě spolupracující s organizací Jako doma – Homelike, o.p.s., která se už dekádu zaměřuje podporu  žen a trans osob v sociální tísni v Praze. Provozuje denní komunitní centrum, Jídelnu kuchařek bez domova, terénní program zaměřený na podporu v bydlení a další aktivity. V souvislosti s pandemií covidu 19 začalo Jako doma (duben 2020) provozovat jedno z humanitárních ubytovacích zařízení – hotel Amadeus – zaměřený právě na nejzranitelnější ženy. Více než 10 žen z něj už bydlí v nájemních bytech, převážně jde o městské byty ve správě pražského magistrátu. Při zabydlování je nejrůznějšími formami podporují sociální pracovnice z Jako doma a / nebo z terénního programu prevence bezdomovectví Armády spásy.

V rámci řešení pilotního projektu Aplikace inovačního nástroje – Zabydlování v podmínkách tržního prostředí hlavního města Praha – hledáme s ženami z humanitárního ubytování bydlení u soukromých majitelů*ek. Projekt nabízí jednak finanční asistenci a také možnost, že ženy využívají podporu sociálních pracovníků a pracovnic. Služby přístupné v režimu sociálního bydlení se tak otevírají i pro běžný nájemní vztah (kromě komplexní sociální práce je to třeba také možnost využít nábytkovou banku nebo služby pracovního terapeuta – údržbáře). Ženy mají s majiteli*kami bytů přímý smluvní vztah, uzavírají klasické standardní nájemní smlouvy.

Pokud se chcete zapojit nebo dozvědět víc, pište Madle Trusinové na info@jakodoma.org.

Udělej radost své sociální pracovnici

V loňských letech jsme vás zapojovali i do obdarování našich peer pracovnic v komunitním centru. Tým se zvětšil, vedeme debaty, co znamená být peer a nepeer a kdy je užitečné to používat. Zároveň naše práce je náročná a odměň je v ní málo. Proto jsme se rozhodly, že pokud chcete, můžete udělat radost komukoli z týmu Komunitního centra a ocenit tak naši práci. Zobrazit více

Vánoční balíčky pro ženy bez domova

Jako každý rok, i tento se ženami bez domova slavíme Vánoce a společně zažíváme alespoň kousek sváteční pohody a radosti. Loni jsme tak díky vám rozdali přes 150 vánočních balíčků a vánoční večeři uspořádali na tři etapy (kvůli covidu).
Chcete se připojit a udělat radost ženám bez domova? Vyrobte vánoční tašku, do které dáte pár obyčejných věcí (inspirovat se můžete seznamem níže), které ženy bez domova potřebují a které je zároveň potěší:

Webinář o trauma citlivém přístupu

Díky projektu Ženy bez domova učí, jak pracovat s traumatem podpořeném z Active Citizens Fund ČR se už nějakou dobu věnujeme trauma citlivému přístupu. Vzděláváme se a reflektujeme, jak to můžeme dělat lépe v naší organizaci, a připravujeme na toto téma seminář pro další zájemce.

Nyní se můžete podívat na webinář o trauma citlivém přístupu a našich zkušenostech. Za realizaci webináře děkujeme projektu MPSV Podpora sociální bydlení.

Individuální rozpočty – poděkování

Rok 2020 přinesl s koronavirovou krizí i několik dobrých věcí, které se promítly do podpory lidí bez domova. Jednou z nich byla možnost využít finanční prostředky z Nadačního fondu Avast. Díky tomu jsme v Jako doma mohli_y na základě individuálního posouzení situace finančně podpořit ženy bez domova a v sociální tísni přímo v krizových situacích, kdy přišly o práci, bydlení, potřebovaly odejít od násilného partnera, nebo přispět ke stabilizaci jejich situace a změně ke kvalitnějšímu životu. Mohly jsme tak například zaplatit ubytování, potřebné vyšetření u doktora u žen ze Slovenska, přispět na poštovné kvůli vyřizování potřebných záležitostí s úřady, doplatky na léky, jízdenky na cestu za rodinou, zajistit materiální a základní lidské potřeby. Děkujeme za tuto možnost a doufáme, že se tento inovativní nástroj sociální práce, který se v zahraničí již nějakou dobu rozvíjí, promítne i nadále do sociální práce v České republice.

 

 

Přání žen v humanitárním ubytovacím zařízení Jako doma

31 dárků pro 31 žen. Od čokolády přes hezké slovo po rádio. Chcete k Vánocům splnit přání ženě, se kterou se život úplně nemazlil? Vyberte si, napište nám a domluvíme se. Moc děkujeme a těšíme se

EDIT: Všechna přání jsou rezervována. Moc děkujeme!

Kontakt: pište na info@jakodoma.org nebo volejte Kamile 777 226 872

S Paní J se shodujeme, že Vánoce nejsou o dárcích, po dlouhém přemýšlení uvedla, že pokud jí fakt chce Ježíšek udělat radost, tak snad čokoládou nebo knihou o 1. nebo 2. světové válce nebo o českých dějinách – kniha rezervována

Paní J: šusťákovou bundu pro pejska s kapucí, ideálně modrou nebo maskáčovou (střední oválnější oříšek) – rezervováno

Zobrazit více

Co je nového v Jako doma?

Chystáme se na zapojení do zimních opatření, což znamená mít v zimě delší otevírací dobu a otevřeno i o víkendech v Komunitním centru Jako doma. Připravujeme a třídíme oblečení a hygienu, kterou nám nosíte, moc za ni děkujeme (oblečení máme už dostatek a naneštěstí nemáme velké skladové prostory, takže ho už nemáme kam dávat). Moc fajn řemeslníci nám za provozu zapojují pračky, dělají kuchyňku a ještě jednu sprchu, aby mohly ženy bez domova trávit čas v Komunitním centru kvalitněji. Každí úterý rozdáváme potravinovou pomoc. Chodí si pro ní okolo stovky žen bez domova. Naštěstí máme zahradu, kde můžeme vše připravit a snižovat tak riziko nákazy na minimum. Stále také provozujeme hotel – humanitární ubytovací zařízení pro ženy bez domova – momentálně pro 33 žen. Jídelna Kuchařek bez domova nadále i v těchto těžkých dobách vaří, rozváží obědy a zaměstnává tak ženy z komunitního centra i z humanitárního ubytování. Objednejte si oběd nebo speciální brunch, podpoříte tak nejen naše Kuchařky, ale i samoživitele*ky a seniory*ky v nouzi, kterým díky vám uvaříme a dovezeme oběd zdarma.

… a plánujeme Vánoce se ženami. V komunitním centru, v hotelu, v Jídelně, během covidu. Budeme moc rády za vaše balíčky, brzy vypustíme informace.
Pokud naši činnost chcete podpořit finančně, budeme moc rády darujme.cz/projekt/1202976.
Díky za Vaši podporu!