Lidé

V organizaci momentálně pracují:

Rad Bandit - rad.bandit [@] jakodoma.org

Žil v Londýně, kde pracoval jako sociální pracovník a vystudoval sociální práci na londýnské University of East London. S projektem Earthcircuit podnikl dvouletou cestu kolem světa. Po svém návratu v roce 2012 působí jako autor a publicista v časopisech Nový Prostor a A2larm. V týmu Jako doma vede výzkum, protože jej k úžasu přivádějí příběhy a obrazy žen bez domova. Zájem o orální historii jej nicméně zavedl až do amerického Seattlu, kde se věnoval zkoumání queer bezdomovectví v rámci stipendijního pobytu Community Solutions Program Ministerstva zahraničních věcí USA. V současné době studuje Sociální politiku na FSV UK, kde stejně jako v Jako doma rozvíjí témata uživatelské participace a zapojování uživatelů_ek do tvorby politik.

aLEXAndra doleželová – alexandra.dolezelova [@] jakodoma.org

Spolu s kolegyní a kamarádkou Kristýnou zakládala organizaci Jako doma, aby vytvořila prostor, kde si mohou ženy bez domova posedět, popovídat, dělat, co je baví a co je posílí. Proto po téměř deseti letech práce v neziskové organizaci Gender Studies odjela na stipendium do New Yorku (Fulbright-Masarykovo stipendium), kde mimo jiné dobrovolničila v azylových domech pro matky s dětmi a na cestu po Jižní Americe, kde čerpala novou sílu. V Jako doma se věnuje fundraisingu a projektu Ženy sobě, který je zaměřen na ženy bez domova, které zažily sexuální násilí a/nebo pracovaly či pracují v sex businessu; dále pak všemu, co je zrovna potřeba.

Jitka Kolářová - jitka.kolarova [@] jakodoma.org

Sedm let pracovala v obecně prospěšné společnosti Gender Studies, rok žila na Novém Zélandě. V Jako doma má na starosti projekt Společně pro ženy: pojďme o tom mluvit, který se věnuje násilí na ženách ve vztahu k chudobě. Dlouhodobě se věnuje alternativním médiím a do-it-yourself kultuře, nedávno začala objevovat mediální výchovu a neformální vzdělávání, které chce do projektů Jako doma co možná nejvíce včlenit.

Zuzana Kříčková – teren [@] jakodoma.org

S holkama z Jako doma jsem začala spolupracovat jako jedna z prvních kuchařek bez domova od roku 2012. Pak jsem se zapojila do peer terénní práce, kdy jsme s dalšími ženami, které samy zažily nástrahy ulice, chtěly tyto zkušenosti využít a pomoci dalším ženám. Udělaly jsme si kurz pracovnice v sociálních službách, dále se vzdělávaly a začaly teréňačit. Od 1.4. 2016 jsem v Jako doma zaměstnaná jako peer pracovnice, protože mě to opravdu baví a dává mi to smysl. Věnuji se otázce sociálního bydlení (zastupuji Jako doma v Platformě pro sociální bydlení a jsem členkou skupiny Chceme bydlet) a podporuji ženy v sociální tísni. Moc ráda bych se pustila do primární prevence na školách. A co mě baví, když zrovna nepracuji? Příroda, zvířata, cestování a poznávání nových kultur, ráda čtu.

Matthias Richter - matthias.richter [@] jakodoma.org

Je student sociální práce na Husitské teologické fakultě a do Jako doma nastoupil nejprve v rámci praxe a nyní má na starost terénní program, dělá provozního a připravuje se spolupracovnicemi bez domova přednášky na lidskoprávní a společenská témata. Dlouhodobě působí v organizaci Food Not Bombs a aktivistických kolektivech, ze kterých si do Jako doma přináší zkušenosti s participativním rozhodováním, které se snaží přenášet do svých aktivit v rámci Jako doma.  Rád po Praze jezdí na kole a můžete ho také potkat v autonomním sociálním centru Klinika.

Lucie Tůmová (finanční manažerka) – Lucie_Tumova [@] seznam.cz

Lenka Vrbová – lenka.vrbova [@] jakodoma.org

Během i po studiích žurnalistiky a genderu proplouvala nejrůznějšími pracemi a aktivitami, kde ráda řídila auta, organizovala, učila, vymýšlela a tmelila, ale vždy se soustředila na genderovou problematiku. Jako doma si z ní cvičí moderátorku, jinak koordinuje a manažeruje projekty, dlouhodobě se věnuje Kuchařkám bez domova a taky hodně vymýšlí věci na pomezí veřejných akcí, aktivismu a fundraisingu.

Provozní: Tereza Hájková, Matthias Richter, Michal

Zakladatelky:

Rad Bandit, Kristýna Ciprová, Alexandra Doleželová, Magdalena Hornová, Markéta Štěpánová

Statutární orgán:

Alexandra Doleželová

Správní rada:

Zuzana Kříčková

Zuzana Brodilová

Lucie Šídová

Dozorčí rada:

Pavel Pěnkava

Petra Kutálková

Pavel Nepustil