10 tipů, jak jednoduše a bezpečně pomoci lidem bez domova

Co můžete udělat pro lidi bez domova aneb deset tipů od Jako doma jak bezpečně pomoci za časů koronaviru:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1/ Šijte roušky, se kterými buď oslovujte organizace, které pracují s lidmi bez domova, nebo je rozdávejte sami. Jak? Když půjdete na nákup/do práce, můžete si jich vzít pár sebou. Pokud uvidíte člověka bez domova, dejte mu roušku. Rychle, bezpečně, bez zbytečného kontaktu . Rády bychom sdílely akci Šijeme roušky pro lidi bez domova, do které se můžete zapojit.

2/ Vyrábějte dezinfekční gely. Když nemáte doma lahvičky, do kterých byste gel mohli dát, naplňte například petlahve. Gely pak můžete nabídnout organizacím, které je budou bezpečně distribuovat mezi lidi bez domova.

3/ Darujte organizacím, které pracují s lidmi bez domova vitamíny, léky, jídlo, vlhčené ubrousky, peníze .

4/ Sledujte FB jednotlivých organizací ve svém městě. Všechny z nich každý den poptávají různé věci či dávají dobrovolnické výzvy. V Praze je to například Přestupní stanice, Armáda spásy Praha, Sociální služby, NADĚJE, pobočka Praha, Pragulic, Nový Prostor Místní místním, Maltézská pomoc, o.p.s. .

5/ Mějte přehled o fungování sociálních služeb ve vašem městě. Jako doma aktualizuje pražské služby každý den na jakodoma.org. Jsou tam i další informace pro lidi bez domova. Ideálně si tyto informace vytiskněte/vypište, a pokud potkáte nějakého člověka bez domova, můžete mu je předat .

6/ Připojte se k doplňování mapy bez domova. Aktualizujte spolu s námi mapu, kde budou na jednom místě aktuální veřejné služby a sociální služby. Sociální služby si v ní samy aktualizují momentální fungování, vy můžete doplňovat veřejné služby: pítka, veřejné šatníky, veřejné nabíječky, otevřené veřejné záchody a sprchy a jiné .

7/ Podpořte lidi bez domova přímo tak, že jim vyrobíte materiální balíček. Můžete do něj dát například informace o službách, jídlo, roušku, lahev s vodou, cigarety, oblečení, starý telefon. Když půjdete na nákup/do práce a potkáte nějakého člověka bez domova, můžete mu balíček předat – rychle a bezpečně pro vás oba. Případně balíčky můžete nosit nám nebo organizaci ve vaší blízkosti, která je rozdá.

8/ Lidé bez domova nemají teď dobrý přístup k vyprání oblečení nebo k osprchování, proto je pro ně čisté oblečení teď zásadní komodita. Pokud máte ve svém okolí místo, na kterém se scházejí lidé bez domova, kontaktujte některou terénní službu a předejte jí materiální pomoc pro lidi bez domova – kromě oblečení to může být jídlo, rouška, lahev s vodou, cigarety, starý telefon.

9/Zakládejte veřejné šatníky – po cestě do práce/se psem/na nákup – a ty ideálně opět zaneste do mapy bez domova .

10/ Buďte zodpovědní a dodržujte domácí karanténu. Čím dříve současná situace poleví, tím dříve bude pomoc pro lidi bez domova efektivnější ❌.

11/ Bonusová doporučení k prevenci bezdomovectví: Máte známé, o kterých víte, že přišli o práci nebo by mohli mít nedostatek peněz? Spojte se s nimi a zeptejte se, zda nepotřebují pomoc. Buďme solidární a pečujme o sebe navzájem ❤️.