Jako doma slaví páté narozeniny

Občanské sdružení (dnes o.p.s.) Jako doma vzniklo v březnu 2012. Tenkrát se sešla parta feministek, které chtěly upozornit na to, že bezdomovectví žen je neviditelné a ženy bez domova jsou opomíjeny. První aktivity začaly v září. Událo se toho od té doby hodně –  spousta práce, setkávání, povídání, sdílení, vzdělávání. Také chyby, z kterých jsme se učily. Přesně po pěti letech od vzniku Jako doma se podařilo otevřít Jídelnu Kuchařek bez domova. Další roky jsou před námi a my plánujeme pořádně rozjet komunitní centrum pro ženy bez domova, otevřít se více translidem, pořídit pro Kuchařky bez domova foodtruck a třeba taky otevřít pobočku Jídelny Kuchařek bez domova. Děkujeme všem za podporu – materiální, finanční, psychickou, znalostní. Víme, že je kolem nás komunita lidí, kteří nás podporují a moc si toho vážíme. Pokud nám chcete dát nějaký dárek, podpořte nás, jednorázově nebo pravidelně. Každá stovka nám pomáhá realizovat aktivity pro ženy bez domova. Darovat můžete zde.

Co se v minulých pěti letech událo:

2012 – snažili jsme se bourat předsudky široké veřejnosti a spojovat zdánlivě nespojitelné světy bydlících a nebydlících v Karlíně – realizace představení DivaDna, stavění zimních příbytků, promítání filmu o bezdomovectví. Poprvé se objevila myšlenka Kuchařek bez domova.

2013 – realizujeme dva mezinárodní projekty o ženském bezdomovectví. Pravidelně se scházíme v azylovém domě „na Pernerce“ na dámský filmový klub. V květnu poprvé vyrazily Kuchařky bez domova na farmářské trhy.

2014 – ženy bez domova poprvé fotí svůj svět, na pražskou náplavku přilítly Superhrdinky bez domova a představily své superschopnosti. Začaly jsme tisknout trička Jsem pouliční živel a vzkázali politikům, že solidarita mezi lidmi bez domova a s domovem existuje. Společně s HotKarot přicházíme s mrkví v rohlíku s Omáčkami bez domova.

2015 – vzniklo divadelní představení ONY, začali jsme vydávat Bezdomoviny, spustili jsme projekt terénních pracovnic se zkušeností s bezdomovectvím, uspořádali happening na památku zemřelých žen bez domova.

2016 – první žena bez domova získává v Jako doma pracovní smlouvu. Obrázky superhrdinek bez domova se dostávají do venkovní galerie Artwall. Navíc pořádáme výstavu fotek Můj svět bez domova a vydali jsme knihu o životě pražských žen bez domova. Pět žen bez domova se vypravilo na studijní cestu do Norska. Vzniklo druhé divadelní představení Co čumíš?!

2017 – otevřeli jsme Jídelnu Kuchařek bez domova.

Zavzpomínejte na pět let Jako doma společně s jednou ze zakladatelek v rozhovoru pro Heinrich Boell Stiftung Praha.