Nenech si to líbit, ozvi se!

„Kampak takhle pozdě, kočičko?“ „Ukaž ty svoje bubny!“ „Za kolik panáků nacupitáš ke mně domů?“ S podobným urážlivým, obtěžujícím a zahanbujícím pokřikováním  se ženy na ulici setkávají dost často, ať domov mají nebo ne. A tak jsme se v Jako doma rozhodly, že o tomhle palčivém tématu budeme mluvit, a zkusíme se tak s ním vypořádat.

Udělaly jsme proto setkání s kreslířkou Toy_Box, kdy jsme malovaly oblečení proti obtěžování, psaly poznámky a komentáře, s nimiž se ženy mohou na ulici setkat, a konečně i vymýšlely strategie, co se v případech obtěžování a násilí na ulici dá dělat. Naše výtvory si můžete prohlédnout ve fotogalerii. Základním mottem setkání bylo to, co má jedna z postav vytetováno na noze: „Nejsem tu proto, abych se ti líbila.“

Také jsme udělaly anketu, kde jsme se ptaly žen nejrůznějšího věku, povolání či sexuální preference: Jak reaguješ, když tě někdo sexuálně obtěžuje (sexuální poznámky, komentáře vašeho těla apod.), když jdeš po ulici?

Živel Eva: Nejlepší obrana je útok – slovní i fyzický. Když mě obtěžuje slovně, bráním se slovně. Pokud na mě začne sahat, hrábnu mu mezi nohy. Většina chlapů se lekne, takovýhle druh útoku nečekají, čekají strach. Hodně je odradí, když mluvíš nahlas a sprostě.

Jinka: Setkávám se se slovním obtěžováním, ozvu se zpátky a je klid. Z mojí zkušenosti v dětství, když jsem mlčela, tak mi to nepomohlo. Když se dá obtěžování vyhnout, tak se tomu vyhnu. Ale nevím, jestli to jde.

Jana: Pokud si dovolí příliš, tak přichází sebeobrana. Odpovím taky slovně – jak on na mě, tak já na něj.

Nikss: Nevšímám si jich. Když mě jen komentují, je to jejich problém, ne můj.

Terka: Já si z nich většinou dělám srandu, dělám narážky na ně. Záleží, jak vypadá. Když je to nějakej dvoumetrovej hovaďák, tak si ho nevšímám.

Lexa: Když to není obtěžující, tak nedělám nic. Když mě to štve, tak mu řeknu, ať mě nechá být. Když toho nenechá, začnu křičet. Dobrý je se snažit, aby si toho všimli ostatní, že to není v pořádku.

 

Workshop proběhl v rámci projektu Společně pro ženy: pojďme o tom mluvit.