Předsudky nejsou fér aneb co přinesl seminář o multikulturalismu

Multikulturalismus byl tématem druhého semináře v rámci našeho vzdělávání pro ženy bez domova. Motto znělo: Pokusme se společně vyvrátit některé mýty o životě lidí, kteří s námi nemusí sdílet stejnou řeč, ale sdílí stejné podmínky. Věřím, že spousta z nás, ať jsme s domovem nebo bez něj, se setkala ve svém životě s předsudky, nedůvěrou … a nás, kteří jsme v něčem jiní, se to týká o něco víc.

Být jiný, být menšina, být jiné národnosti, být Rom, být gay, být žena bez domova – je vždy o něco těžší. Spousta z nás, žen bez domova, zažila diskriminaci na vlastní kůži. A právě proto, že nemáme vlastní domov, máme za sebou i pár těžkých chvil a nefér jednání.  A proto si myslím, že k tématu multikulturalismu jsme si měly co říci.Tři hodiny byly rozděleny do dvou bloků přednášek diskuse. No, myslím, že se vášnivě diskutovalo, z již dříve zmíněných důvodů, průběžně celé tři hodiny. První blok vedla Jana Hradílková, bývalá spolupracovnice Rozkoše bez rizika a vysokoškolská profesorka, na obecné rovině. Diskutovalo se o kočovnictví, o Evropě, o Americe – kdo jsou jejich obyvatelé a kde a odkud se vlastně vzali. Druhý blok vedla Vlasta  Stulíková z Centra pro integraci a migraci. Jak z názvu již vyplývá, téma druhého bloku bylo již specifičtější. Věnovalo se cizincům žijících v České republice. Mluvilo se o tom, jak těžké to mají u nás občané třetích zemí, Evropské unie, a co dělat či nedělat, když se ztratí doklady, když vám nevyplatí jako cizincovi v práci mzdu, když chcete zažádat o přespání na noclehárně pro lidi bez domova, nebo o bydlení na azylovém domě …

Téma multikulturalismu bylo velmi zajímavé, že na plánovanou samostatnou diskusi již nezbylo mnoho času. Ale jak jsem již řekla, během celé přednášky se žhavě a vášnivě  diskutovalo a otázek a odpovědí bylo dosti a dosti.

A co na závěr?

Není fér nenávidět všechny Romy, i když vám třeba jeden z nich ublížil.
Není fér nenávidět všechny gaye, i když vám jeden z nich třebas dělal návrh a vy jste, ještě k tomu čerstvě, zamilován do krásné blondýnky.
Není fér nenávidět všechny Ukrajince, protože vy nemáte práci a u vás v Bille jich pracuje pět.

NE, NENÍ TO FÉR. JSME RŮZNÍ LIDÉ, ALE NARODILI JSME SE A ŽIJEME NA STEJNÉ PLANETĚ,                 ŽIJEME RŮZNÉ ŽIVOTY, ALE SDÍLÍME JEDEN SVĚT A STEJNÉ PODMÍNKY.

PS: Jste-li žena bez domova a chcete se zúčastnit dalšího vzdělávání, tentokrát na téma feminismus, jste srdečně zvána a vítána na adrese Vinohradská 146 v organizaci JAKO DOMA, přednáška proběhne 23. 7. 2015 od 16:00.

napsala Zuzana Kříčková

Článek vyšel v rámci projektu „Ženy bez domova se vzdělávají v otázkách lidských a sociálních práv“ díky podpoře Friedrich-Ebert-Stiftung e.V.